Рекомендації шкільного психолога
Наталія Чадюк
Практичний психолог вищої категорії, арт-терапевтичного спрямування. Досвід роботи — 12 років.
Сертифікати:
- Курс «Практика психолого-педагогічної допомоги: екофасилітативний підхід» доктора психологічних наук, професора П.Лушина;
- Курс «Дитяче та сімейне консультування» Центр практичної психології АНКОР;
- Курс «Метафоричні картки: теорія та практика» Інституту психології розвитку «МАКсимум; є авторкою набору метафоричних карток «Струни душі»;
- Курси з арт-терапії: «Подолання страхів та нав’язливих станів у дорослих методами арт-терапії», «Подолання страхів і фобічних проявів у дітей методами арт-терапії», «Оптимізація інклюзивного супроводу методами арт-терапії: теорія і практика», «Використання проективної методики POTS+ в роботі психолога», «Корекція психосоматичних розладів методами арт-терапії», «Арт-супровід» кандидата психологічних наук, члена правління «Західноукраїнської асоціації арт-психологів та арт-терапевтів» В. Назаревич.
Як зберегти ресурсний стан у вимушеній самоізоляції
Нинішня ситуація ставить перед нами одразу кілька викликів. Потрібно адаптуватися до нових правил, давати раду тривозі, яка великою мірою поширюється через медіа, допомагати дітям з освоєнням шкільної програми... Усе це тільки посилює той стрес, який становить ізоляція як для дорослих, так і дітей. Як мінімізувати негативний вплив усіх цих викликів?
Насамперед, потрібно стабілізувати свій емоційний стан. Передовсім, не треба боятися самого страху, тривоги, це природний стан у нинішній ситуації. Не звинувачуйте себе, якщо вам складно впоратися з цим. Але водночас варто розуміти, що тривогу можна подолати. Шлях для подолання тривожності кожен вибирає свій. Ось кілька варіантів:
- Дихальні вправи. Подолати тривогу допоможуть дихальні вправи, зокрема так зване дихання квадратом. Затримуємо дихання на 1,2,3,4, а потім видихаємо, рахуючи 1,2,3,4. Це варто виконувати кілька разів, поки тривога не знизиться.
Дуже ефективним методом, щоб зменшити концентрацію на негативі, є медитація. Зараз у мережі є безліч відео, які допоможуть навчитися її виконувати.
- Фізичне навантаження. Декому стає легше, коли енергія, що витрачається на переживання, скеровується на фізичну активність. Зарядка, комплекс вправ чи йога — обирайте, що вам до душі. Тим більше, що нині багато студій викладають у мережу онлайн-заняття.
- Творчість. Одна з головних переваг творчості — вона допомагає перевести те, що несвідомо впливає на ваші дії, у розряд свідомого й, у такий спосіб, здобути над ним контроль. Спробуйте намалювати ваш страх чи тривогу. Поставте собі питання: 1) Що його підсилює? 2) Що може його знешкодити? Що ви відчуваєте зараз, коли дивитеся на свій страх? Коли ми виносимо внутрішні переживання назовні, вони стають видимими і втрачають свою силу. Такі прості питання дадуть змогу почути відповідь: що підійде саме вам, щоб подолати ці негативні прояви. Пам’ятайте: відповідь часто перебуває всередині вас, адже ви вже неодноразово були в стані тривоги й маєте досвід, як заспокоювати себе.
- Нова діяльність. Коли ми освоюємо щось нове, мозок скеровує свою енергію туди. Наприклад, коли ми в новому місті чи йдемо новою вулицею, то роззираємося навколо, запам’ятовуємо, що де розташовано — наша увага повністю поглинена новим. Натомість ходячи кожен день тією ж дорогою, ми набагато менше звертаємо увагу, що відбувається довкола. Цей принцип, який спрацьовує несвідомо, можна використати й свідомо. Спробувати вивчити щось нове з допомогою вебінару, приготувати якусь нову страву... Кожен може обрати своє.
Насамкінець, будьте обережні з медіа. Читайте тільки перевірені джерела — інформацію на сайтах ВООЗ, МОЗ та Кабміну. По-друге, буде корисним встановити час, коли саме ви перевірятиме новини, а не робити це протягом цілого дня. Робіть те й концентруйте увагу на тому, що можете контролювати. І, ясна річ, пам’ятайте: у складні часи, коли багато тривожної інформації, особливо важливо робити те, що додає вам сил — слухати улюблену музику чи дивитися комедії, вишивати чи готувати... Наповнюйте свій день радісними моментами самостійно.
Другий важливий аспект життя під час карантину — правильно організувати свою діяльність.
Поради для батьків.
- Створіть план дня, у якому обов’язково виділіть собі час (зазвичай зранку й ввечері), щоб відновлювати не тільки фізичні, а й моральні сили (як це робити — поради вище). Новий режим дня, як і дисципліна загалом, допомагають зменшити час для тривоги й страхів.
- Перш ніж діяти — домовляємося про правила: варто розподілити обов’язки членів сім’ї під час карантину.
- Навчання дітей теж має відбуватися за планом. Завдання мають виконуватися поступово, між ними повинні бути невеликі перерви, щоб діти могли переключитися на іншу діяльність. Це покращить їхню увагу. Водночас не можна виконувати домашнє завдання цілий день.
- Зараз немає можливості, наприклад, піти в розважальний центр, щоб весело провести час і відпочити. Проте у ваших силах перетворити спільну діяльність на щось цікаве, позитивне й корисне. Наприклад, можна разом робити зарядку або влаштувати вдома кінотеатр з улюбленими смаколиками.
Поради для вчителів
- Формат онлайн часто перетворює робочий тиждень на працю 24/7. Потрібно запобігти цьому. Продумайте власний режим дня, чітко встановіть для себе час, коли ви перевіряєте та готуєте завдання, а після якої години вас не можна турбувати робочими питаннями.
- Збалансуйте свій день. Записуйте у план не тільки робочі справи, враховуйте різні сфери: справи по дому, час для рідних, друзів, відпочинку...
- Дуже важливим є знаходження часу «тільки для себе»: щоб займатися улюбленою справою, саморозвитком — відновлювати сили. В умовах ізоляції, це не просто рекомендація, а вимога.
- Нові умови спричинили потребу постійної взаємодії з технічними засобами. Якщо щось вдається не так, як вам хотілося б, або щось не виходить — це нормально. У мережі є багато допоміжних відео, як налагодити онлайн-роботу, можна звернутися до батьків. Нині найкращий час для солідарності, тож ділитися труднощами й шукати допомоги — це не вияв слабкості, а спільне вирішення тієї ситуації, у якій ми всі опинилися.
Ми впораємося!