Тема уроку.  Рід і число прикметників.

    Мета уроку. Вчити учнів змінювати прикметники за родами та числами, роз­пізнавати рід та число прикметників за значеннями іменників; розвивати вміння робити висновки та узагальнення; вчити висловлювати свої думки в логічній послідовності; збагачувати словниковий запас учнів; формувати мовленнєві навички; розвивати творчі здібності молодших школярів, спостережливість;  виховувати любов до рідної землі. 

    Хід уроку 

    I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

    - Доброго дня! Сьогодні до нас на урок завітали гості. Тож давайте привітаємо їх.

    Добрий день!

    У добрий час, радо ми вітаєм вас.

    Здоров'я, щастя, радості вам бажаємо.

    Урок рідної мови розпочинаємо.

    - Працювати на цьому уроці ми будемо під гаслом... Щоб прочитати гасло,
    треба скласти його з розсипаних слів.

    (Слова прикріплені на магнітній дошці)

    навчати, Добре, знати, хто, хоче, все, того

    (Добре того навчати, хто хоче все знати.)

    II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 

    1. Каліграфічна хвилинка 

    Мм пр кр ве лля 

    Маленька праця краща за велике безділля. 

    — Як ви розумієте зміст цього прислів’я? 

    — Знайдіть у прислів’ї прикметники. 

    — З якими іменниками вони пов’язані? (Маленька праця, велике безділля) 

    2. Стратегія "Кубування".

    Завітав сьогодні в клас

    На урок знову до нас

    Кубик, діти, не простий,

    Кубик, діти, чарівний.

    Він доріжку прокладає,

    Знання ваші перевіряє.

    Маленька, велике.

    Увага! Аналізуємо завдання "Чарівного кубика".

         1)Частина мови. (Прикметник.)

    2)Що означає? (Ознаку предмета.)

    3)На які питання відповідає? (Який? Яка? Яке? Які?)

    4)Яким членом речення виступає? (Другорядним.)

    5)Значення у мовленні. (Уточнює, прикрашає мовлення.)

    А що означає остання грань «кубика »? Я думаю , що в кінці уроку ви зможете відповісти на це  запитання

    III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ 

    — Сьогодні на уроці ми продовжимо працювати з прикметниками, будемо вчитися визначати рід і число прикметників; розглянемо, що спільного і відмінного між прикметниками та іменниками. 

    IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 

    1. Робота над віршем. Вправа 168 (с. 87) 

    - Виразне читання вірша учнями. 

    — Про що ви дізналися з тексту вірша? 

    — Яка його головна думка? 

    — Доберіть синонім до слова отчий. (Рідний, батьківський) 

    - Вибіркове списування за другим завданням до вправи на с. 87. 

    - Визначення роду прикметників. 

    Отчий (ч. р.) дім, у високім (с. р.) житі, рідна (ж. р.) хата. 

    — Як ми визначаємо рід прикметників? 

    2. Робота над граматичною казкою. Вправа 169 (с. 87–88) 

    Виразне читання казки учнями 

    — Чому іменник не зрозумів пропозиції прикметника? 

    Висновок. Прикметники можуть змінюватися за відмінками і числами, а в однині — і за родами. 

    Іменники теж змінюються за відмінками та числами, але за родами вони не змінюються. 

    Кожен іменник, що вживається в однині, належить до одного з родів — чоловічого, жіночого, середнього. 

    Наприклад: 

    ліс (ч. р.), зима (ж. р.), село (с. р.); 

    зелений (ч. р.), зелена (ж. р.), зелене (с. р.) 

    3. Ознайомлення з правилом (с. 88) 

    4. Творча робота 

    — Від виділених іменників утворіть прикметники. 

    — Виділіть закінчення прикметників. 

    — Визначте число і рід прикметників. 

    1-й ряд  2-й ряд  3-й ряд 

    Горщик із глини  будинок з каменю  стіл з дерева 

    сопілка з калини  хустина з шовку  каша з гречки 

    поле з пшениці  колесо з гуми  озеро в горах 

    — Який висновок про закінчення прикметників можна зробити? 

    Прикметники 

    чоловічого роду   який?  -ий (-ій)

    жіночого роду      яка?     -а (-я) 

    середнього роду   яке?     -е (-є) 

    5. Фізкультхвилинка 

    V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ 

    1. Складання розповіді за планом. Вправа 170 (с. 89) 

    Роботу можна організувати в парах (питання — відповідь); «ланцюжком» (один учень починає розповідь, другий продовжує і т. п.). 

    2. Коментоване письмо 

    — Допишіть закінчення у словах. 

    — Підкресліть прикметники, визначте їх число і рід. 

    Як тільки встає сонечко, прокидається і маленьк.. кульбабка. Відкриває вона жовт.. личко. Але надходить час, коли голівки перетворюються на біл.. пухнаст.. парашутики. Їх розносить сильн.. вітер по землі. 

    3. Гра «Побудуй місток» 

    Учитель називає три іменники, а учні знаходять прикметник — «місток», який їх об’єднує. 

    Сталь, дружба, знання  (міцні) 

    Думка, постріл, слово  (влучні) 

    Воля, злива, почуття  (сильні) 

    Листя, клімат, білизна  (сухі) 

    Воля, вантаж, завдання  (важкі) 

    Час, скеля, річка  (стрімкі) 

    Яма, річка, рана  (глибокі) 

    Вата, котик, хмара  (пухнасті) 

    Досвід, сльози, перець  (гіркі) 

    — Утворіть словосполучення з другою групою слів. (Влучні думки, влучні постріли, влучні слова) 

    — Поставте ці словосполучення в однину. (Влучна думка, влучний постріл, влучне слово) 

    — Змініть форму слів. Закінчіть словосполучення: влучної... ; влучного... ; влучного... 

    — Спробуйте змінити наші словосполучення за родами. 

    — Чому у вас нічого не вийшло? (Прикметники змінюються за родами в однині, а іменники мають рід, але за родами не змінюються. Тому нам і не вдається змінити ці словосполучення за родами.) 

    VI. ПІДСУМОК УРОКУ 

    — Якими іменниками ви охарактеризуєте наш урок? 

    Швидкість, цікавість, увага, творчість, знання... 

    — Якими прикметниками? 

    Повчальний, цікавий, неповторний... 

    — Як визначити число прикметників? 

    — Коли ви можете визначити рід прикметників? (Тільки в однині) 

    VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 

    Вправа 171 (2), с. 89. 

     

    © 2013. School13, Kyiv, Potapova,3. All Rights Reserved.