Ivan Fyodorovich Firtsak Kroton
  Іван Федорович Фірцак-Кротон (справжнє прізвище Фірцак) (Іван Федорович Фірцак-Кротон; 28 липня 1899, Білки(нині Іршавського району Закарпатської області України) - 10 листопада 1970, там же) - видатний український артист цирку, атлет, борець, боксер, боєць вільного стилю.

  Зміст

  У такій формі виступав І. Фірцак-Кротон на аренах цирку
  Біографія

  Народився в селянській родині. У 1919 р. нужда змусила його вирушити на заробітки до Чехословаччини, де він зайнявся цирковим мистецтвом. Спортсмен-аматор став відомим і популярним у 1920-х роках, коли в Празі став перемагати на бійцівських турнірах і змаганнях. Він неодноразово ставав переможцем празького клубу важкоатлетів «Прага-бубенец», а незабаром став чемпіоном Чехословаччини з рукопашного бою та важкої атлетики. Пізніше став артистом відомого «Герцферт-цирку», об'їздив більшість країн Європи, побував у США. Виступав під псевдонімом Іван-Сила в 64 країнах світу. Демонстрував номери розриваючи ланцюга, гнув у руках цвяхи, пальцями рук, роблячи з них різні фігури, лежачи на битому склі, утримуючи над собою 500-кілограмовий вага, тягнув зубами вантажівки, жонглював важкими предметами. Виступав у поєдинках з чемпіонами світу з боксу і т. д. За його програми, феноменальну силу і трюки, унікальні рекорди світова публіка присвоїла йому ім'я античного героя Кротона, що прийшов на олімпійський стадіон з биком на плечах і протримав тварина більше півтори години. Цей трюк Фірцак виконував і сам.

  Пізніше організував самостійні виступи і з успіхом об'їздив багато міст Європи й Америки. Брав участь в поєдинках з кращими боксерами і борцями світу. Виступав перед англійською королевою [1]. У Парижі на конкурсі краси чоловічого тіла зайняв перше місце. У 1928 році був визнаний найсильнішою людиною планети.

  У 1930-х роках повернувся в рідне село Білки. Здійснював турне по Закарпаттю та Чехословаччини. Після приєднання Закарпаття до СРСР, очолив відділення міліції в с. Білки.

  У жовтні 1945 р. на виступі в Ужгородському драматичному театрі на честь річниці визволення Закарпаття відбувся поєдинок між І. Фірцак та 13-тікратним чемпіоном СРСР, відомим радянським важкоатлетом Яковом Куценко. Результат був нічийний.

  І. Фірцак-Кротон не залишав цирковий діяльності до самої смерті. Вже будучи в зрілому віці брав участь у багатьох обласних та республіканських змаганнях з важкої атлетики, гирьового спорту, активно пропагував силу спорту і здоров'я.

  Пам'ять

  • З 1999 р. в рідному селі Білки проводяться щорічні змагання з важкої атлетики на приз І. Фірцака-Кротона.
  • письменник Антон Копинець написав книгу «Кротон», присвячену життю знаменитого земляка.

  Примітки

  На прохання королеви Великобританії Іван Фірцак у шкіряних рукавичках на рингу поміряються силою з суперважкоатлетом, в той час чемпіоном світу з боксу Джоном Джексоном.

  Бій закінчився плачевно.

  Кротон проломив боксеру грудну клітку - удар був настільки потужним, що тріснула рукавиця.

  Після такої поразки Джексон не витримав і викинувся з вікна багатоповерхового будинку, а Івану дружки Джексона помстилися - каменями проломили голову, знявши скальп.

  Тому лікарі «прикрасили» голову Кротона золотою пластиною, з якою він прожив ще 40 років.

  Королева Англії не залишилася в боргу - подарувала Іванові унікальний пояс, манжети та шолом, прикрашений діамантами й левами.

  А власники концерну «Форд», на знак поваги, подарували Фірцаку іменний автомобіль

  Література

  • Абліцов В. «Галактика" Україна "». Українська діаспора: Видатні постаті "- К.: КИТ, 2007. - 436 с. 
  • Гаврош О. «Неймовірні пригоди Івана Сили, найдужчої людини світу» - Л.: Видавництво Старого Лева, 2007. - 192 с. - (Українська сила). - ISBN 978-966-2909-18-0

  © 2013. School13, Kyiv, Potapova,3. All Rights Reserved.