Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

  Ivan Fyodorovich Firtsak Kroton
  Іван Федорович Фірцак-Кротон (справжнє прізвище Фірцак) (Іван Федорович Фірцак-Кротон; 28 липня 1899, Білки(нині Іршавського району Закарпатської області України) - 10 листопада 1970, там же) - видатний український артист цирку, атлет, борець, боксер, боєць вільного стилю.

  Зміст

  У такій формі виступав І. Фірцак-Кротон на аренах цирку
  Біографія

  Народився в селянській родині. У 1919 р. нужда змусила його вирушити на заробітки до Чехословаччини, де він зайнявся цирковим мистецтвом. Спортсмен-аматор став відомим і популярним у 1920-х роках, коли в Празі став перемагати на бійцівських турнірах і змаганнях. Він неодноразово ставав переможцем празького клубу важкоатлетів «Прага-бубенец», а незабаром став чемпіоном Чехословаччини з рукопашного бою та важкої атлетики. Пізніше став артистом відомого «Герцферт-цирку», об'їздив більшість країн Європи, побував у США. Виступав під псевдонімом Іван-Сила в 64 країнах світу. Демонстрував номери розриваючи ланцюга, гнув у руках цвяхи, пальцями рук, роблячи з них різні фігури, лежачи на битому склі, утримуючи над собою 500-кілограмовий вага, тягнув зубами вантажівки, жонглював важкими предметами. Виступав у поєдинках з чемпіонами світу з боксу і т. д. За його програми, феноменальну силу і трюки, унікальні рекорди світова публіка присвоїла йому ім'я античного героя Кротона, що прийшов на олімпійський стадіон з биком на плечах і протримав тварина більше півтори години. Цей трюк Фірцак виконував і сам.

  Пізніше організував самостійні виступи і з успіхом об'їздив багато міст Європи й Америки. Брав участь в поєдинках з кращими боксерами і борцями світу. Виступав перед англійською королевою [1]. У Парижі на конкурсі краси чоловічого тіла зайняв перше місце. У 1928 році був визнаний найсильнішою людиною планети.

  У 1930-х роках повернувся в рідне село Білки. Здійснював турне по Закарпаттю та Чехословаччини. Після приєднання Закарпаття до СРСР, очолив відділення міліції в с. Білки.

  У жовтні 1945 р. на виступі в Ужгородському драматичному театрі на честь річниці визволення Закарпаття відбувся поєдинок між І. Фірцак та 13-тікратним чемпіоном СРСР, відомим радянським важкоатлетом Яковом Куценко. Результат був нічийний.

  І. Фірцак-Кротон не залишав цирковий діяльності до самої смерті. Вже будучи в зрілому віці брав участь у багатьох обласних та республіканських змаганнях з важкої атлетики, гирьового спорту, активно пропагував силу спорту і здоров'я.

  Пам'ять

  • З 1999 р. в рідному селі Білки проводяться щорічні змагання з важкої атлетики на приз І. Фірцака-Кротона.
  • письменник Антон Копинець написав книгу «Кротон», присвячену життю знаменитого земляка.

  Примітки

  На прохання королеви Великобританії Іван Фірцак у шкіряних рукавичках на рингу поміряються силою з суперважкоатлетом, в той час чемпіоном світу з боксу Джоном Джексоном.

  Бій закінчився плачевно.

  Кротон проломив боксеру грудну клітку - удар був настільки потужним, що тріснула рукавиця.

  Після такої поразки Джексон не витримав і викинувся з вікна багатоповерхового будинку, а Івану дружки Джексона помстилися - каменями проломили голову, знявши скальп.

  Тому лікарі «прикрасили» голову Кротона золотою пластиною, з якою він прожив ще 40 років.

  Королева Англії не залишилася в боргу - подарувала Іванові унікальний пояс, манжети та шолом, прикрашений діамантами й левами.

  А власники концерну «Форд», на знак поваги, подарували Фірцаку іменний автомобіль

  Література

  • Абліцов В. «Галактика" Україна "». Українська діаспора: Видатні постаті "- К.: КИТ, 2007. - 436 с. 
  • Гаврош О. «Неймовірні пригоди Івана Сили, найдужчої людини світу» - Л.: Видавництво Старого Лева, 2007. - 192 с. - (Українська сила). - ISBN 978-966-2909-18-0

  plakat20

  Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

  © 2013. School13, Kyiv, Potapova,3. All Rights Reserved.