15 серпня 11-00 відбулася прес-конференція на тему: «Чому шкільні медалі мають липовий присмак».

Відео конференції

Організатор: Український центр оцінювання якості освіти.

ЗНО показало, що половина медалістів в Україні є "липові" - Лікарчук

Результати дослідження, проведеного Українським центром оцінювання якості освіти, показали, що половина медалістів не мають відповідного рівня знань.
На цьому наголосив директор Українського центру оцінювання якості освіти Ігор Лікарчук на прес-конференції в Укрінформі.
"Половина медалістів в Україні - це явно "липові" медалісти... Якщо взяти середній бал, який набрали всі медалісти України, - то це 174 бали за результатами ЗНО. На превеликий жаль, лише 9% медалістів  набрали таку кількість балів, яка вкладається у шкалу від 190 до 200. Тобто лише 9% реально підтвердили на високому рівні свої оцінки, свої золоті та срібні медалі", - підкреслив Ігор Лікарчук, додавши, що 557 медалістів за результатами ЗНО взагалі мають показники у параметрах 124-150 балів.
За його словами, в Україні особливо прикра ситуація в сільських школах. "Тут дуже високий рівень липовості серед медалістів. Вони практично не підтверджують свої знання під час зовнішнього оцінювання. Результати сільських медалістів в два рази відрізняються за своєю значущістю в сторону штучного підвищення порівняно з міськими", - зазначив Лікарчук.
Він підкреслив: результати дослідження засвідчують, що наявність чи відсутність медалі і відмінний атестат, на основі якого абітурієнт отримує певні преференції для вступу до ВНЗ, не є гарантією того, що він має належні знання. "Якщо ми будемо далі зберігати практику врахування середнього балу під час вступної кампанії для надання преференцій власнику цих оцінок, - це є порушенням конституційного принципу вільності доступу до вищої освіти порівняно з іншими абітурієнтами", - вважає директор Українського центру оцінювання якості освіти.
Ситуація, коли людина явно незаслужено отримала золоту чи срібну медаль, свідчить, за його словами, про корупційні дії з боку педагогів, з боку дирекції школи, і вимагає серйозного вивчення та надання належної правової оцінки.
 Лікарчук  зазначив, що результати дослідження буде передано до Міністерства освіти. Вони також стануть для органів управління освітою тестом на здатність реагувати на аналітичну інформацію і приймати адекватні управлінські рішення.
Він також додав, що, на жаль, новоприйнятий закон про вищу освіту, який набуває чинності 6 серпня, зберігає норму, за якою у вступній кампанії продовжує мати місце врахування середнього балу атестату. "Це всього 10% до загального конкурсного балу, але він є. І ми хочемо застерегти і тих, хто буде розробляти умови прийому, і вищі навчальні заклади дуже предметно поставитись до того, яку вони долю конкурсного балу у нових умовах прийому будуть віддавати середньому балу атестату", - сказав Лікарчук.
Говорячи про об'єктивність медалей (а золотих медалістів цього року в Україні - 15 300, срібних -  4 тисячі), він навів цікавий факт: серед тих абітурієнтів, які набрали 200 балів (максимальну кількість) з трьох предметів, є один випускник, який ненагороджений медаллю. А серед тих, хто отримав 200 балів з двох предметів, - тих, хто ненагороджений медалями в школах, кілька десятків.